yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

‘Kök hücre naklinden sonra güzelleşmiş 6 HIV olayı var’

‘Kök hücre naklinden sonra düzgünleşmiş 6 HIV hadisesi var’

ENFEKSİYON Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertek, HIV tedavisinin 2 yahut 3’üncü ayından sonra virüsün büyük ölçüde kandan temizlendiğini belirterek, “Ancak kür sağlanamıyor maalesef. Bugün HIV virüsünü ortadan kaldıracak tam bir tedavi bahtımız yok; fakat tedavide hoş gelişmeler var. Bir tanesi, tahminen kök hücre nakli. Bu hastalarda, kemik iliği naklinin çok önemli yan tesirleri var. Ancak literatürde kök hücre naklinden sonra düzgünleşmiş 6 olay var” dedi.

Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Mustafa Ertek, ‘1 Aralık Dünya AIDS Günü’ nedeniyle toplumu bilgilendirmenin ehemmiyetine vurgu yaparak, “Bu hastalık, 42 yıldan beri dünyada bir pandemi halinde devam edip, gidiyor. ve hastalık fark edilmeden AIDS kademesine kadar gittiği için çok fazla insan son evrede fark ediyor. Bunun için risk kümelerinin evvelce taranması, tetkik edilmesi ve tedavi edilmesi hastalığın önlenmesi için çok daha kıymetli. Olağan bu hastalık bağışıklık sistemini çökerten bir hastalık. Virüsü cinsel yolla, korunmasız cinsel bağla, kan yoluyla ya da annede AIDS varsa bebeğe geçebiliyor. Yahut damardan uyuşturucu kullananlarda ortak enjektör kullanımıyla bulaşan bir hastalık” dedi.

‘HIV, AIDS’E DÖNERSE MEVTLE SONUÇLANIR’

HIV virüsünün bulaştıktan sonra uzun bir mühlet belirti vermediğini söyleyen Prof. Dr. Ertek, “Belirti verse de grip gibisi belirtiler oluşuyor. Bunlar ateşli kas ağrısı, eklem ağrısıyla halsizlik, terlemeyle bedende döküntüler üzere birçok hastalıkta görülen belirtiler. Onun için bir hasta şayet bu hastalığın şuurunda değilse, olağan bir üst teneffüs enfeksiyonu geçiriyorum üzere algılayabilir. HIV virüsü daha sonra bir sessiz periyoda girer. Akut enfeksiyondan sonra sessiz bir HIV virüs enfeksiyonu, 8 ila 10 yıl içerisinde de büsbütün bağışıklık sistemini çöktüğü, fırsatçı enfeksiyonların görüldüğü AIDS evresine gelir. Bu da tedavi edilmediği takdirde, AIDS kademesinde mevtle sonuçlanır” diye konuştu.

‘DSÖ’NÜN AMACI, OLAYLARIN YÜZDE 90’INI TEDAVİ ETMEK’

Prof. Dr. Ertek, 1986’dan sonra HIV tedavisi için ilaçların gündeme geldiğini fakat birinci kullanımdan kısa bir mühlet sonra hastanın bağışıklığının bu ilaçlara direnç geliştirdiğini belirterek, “Daha sonraki çıkan yeni jenerasyon HIV ilaçları, bu hastalığı ölümcül olmaktan çıkardı. Fakat hayat uzunluğu ilaç kullanması gereken bir kronik hastalık haline getirdi. Adeta bir şeker hastalığı, tansiyon hastalığı ya da hepatit B hastalığı üzere bir hastalık haline geldi. Lakin bu türlü de olsa bu ilaçların önemli yan tesirleri var; her gün kullanmak sıkıntı, maliyeti yüksek. Bu hastalık üzerinde çok çalışmalar olmasına karşın şimdi başarılı bir aşı da şu ana kadar üretilebilmiş değil. Münasebetiyle HIV virüsü için şu anda yapılacak en hoş şey toplumda farkındalığın artırılması ve bu hastalığın önlenmesi. Hastalığın önlenmesi için de DSÖ’nün bir amacı var; 2030 yılında HIV olaylarının yüzde 90’ını tespit etme, en az yüze 90’ını tedavi etme ve yüzde 90’ının da viral yükünü baskılamak, virüsü bulaşmayacak seviyeye getirmek. Bizim ülkemizde de Sıhhat Bakanlığı’nın HIV ile ilgili hazırlamış olduğu rehberler var ve HIV’i tedbire konusundaki birtakım programlar var. Bütün bunlar, bu hastalığın bulaşını önlemeye yönelik. Dünyada her yıl 1,5 milyon yeni hadise ortaya çıkmakta. Birtakım gelişmiş ülkelerde bu HIV enfeksiyonu bulaşının önlenmesi ve sayıların çok azalmasına karşın, bizim de içinde bulunduğumuz coğrafyada; Rus Cumhuriyetleri, Rusya’nın dağılmasıyla ortaya çıkan ülkelerde, Uzak Doğu’da hala bulaş önemli boyutlarda. Onun için buralarda önemli bir farkındalığa, risk kümelerinin taranmasına ve onların bir an evvel tedavi edilmesine gereksinim var” dedi.

‘TEDAVİDE HOŞ GELİŞMELER VAR’

Önceden ilaçlara karşı gelişen dirençten dolayı tedaviye çok geç başlandığını lakin şu anda hastalığı teşhis sonrası toplumdaki bulaş havuzunu azaltmak için tedaviye çabucak başlandığını söyleyen Prof. Dr. Ertek, “Tedavinin 2 yahut 3 ayından sonra da virüs büyük ölçüde kandan temizleniyor. Fakat kür sağlanamıyor maalesef. Bugün tam bir HIV virüsünü ortadan kaldıracak bir tedavi talihimiz yok. Ancak tedavide hoş gelişmeler var. Bir tanesi, tahminen kök hücre nakli. Bu hastalarda, kemik iliği naklinin çok önemli yan tesirleri var. Ancak literatürde kök hücre naklinden sonra düzgünleşmiş 6 hadise var. Bir diğer olumlu gelişme var ancak orada da küratif bir tedavi yok. Fakat hastalarda ilaç kullanımı ahengi artıracak olan, her gün ilaç içme yerine 2 ayda bir parentaral ilaç kullanma ki bu FDA’dan (ABD Besin ve İlaç İdaresi) onaylanmış durumda. Onun da sanıyorum dünyada yaygın kullanımına yavaş yavaş geçilecektir. Tahminen 3-5 yıl içerisinde bizim ülkemize de gelebilir. Bu hasta ahengini artıracaktır. Bir başka olumlu ve HIV tedavisinde umut vaat eden gelişme ise gen düzenleyici tedaviler; natürel gen tedavileri tıbbın birçok alanında kullanılıyor. HIV’de de 2009 yılından beri yapılan çalışmalar sonucunda evvel maymunlarda, HIV’e misal bir virüsün ortadan kaldırıldığı saptanıyor. Hayvan deneyleri başarılı olunca FDA insanlarda da bu ilacın yeni ortaya çıkan gen düzenleme konusundaki ilaçların kullanımına müsaade veriyor. Şu anda o çalışmalar da devam ediyor” diye konuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Uzmanından soğuk havalarda ‘kalp krizi’ uyarısı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.