yerli araba fakirin sitesi oyun hilesi otomobil sitesi teknoloji sitesi magazin sitesi alexa hileleri ilksite zengin sitesi birincisite aksaray sondakika bilecik sondakika bolu sondakika artvin sondakika edirne sondakika hatay sondakika izmir sondakika kilis sondakika konya sondakika mersin sondakika ankara hastabakıcı kocaeli sondakika mugla sondakika rize sondakika yalova sondakika karabuk haberleri diyarbakir haberleri hakkari haberleri afyon haberleri duzce sondakika mardin haberleri ankara sondakika burdur haberleri kuşadası escort sakarya haberleri tokat haberleri trabzon haberleri kayseri sondakika adana haberleri antalya sondakika samsun haberleri amasya haberleri aydin haberleri ordu haberleri denizli haberleri mani sasondakika bursa haberleri webgelişim teknokentim teknolojiyi olaypara script indir warez script indir warez tema indir warez script tema indir warez theme indir ücretsiz warez theme indir ücretsiz script indir arayüzweb gaziantep haberleri gaziantep haber merkezi deneme testi
a
istanbul organizasyon evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep evden eve taşımacılık, evden eve nakliyat, gaziantep asansörlü taşıma, gaziantep evden eve taşımacılık, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep organizasyon, gaziantep palyaço,

İSTANBUL-?GENÇLER DE KAROTİS ARTER HASTALIĞI İLE KARŞI KARŞIYA KALABİLİR?

Sadece yaşlıların değil gençlerin de karotis arter (şah damarı) hastalığı ile karşı karşıya kalabileceğine işaret eden Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Olcay Özveren, ‘Özellikle hareketsiz hayat, beslenme formunun berbatlaşması, diyabetin daha çok karşımıza çıkması, obezitenin artması üzere durumlar şah damarı hastalığının genç popülasyonda izlenmesine, felç ve inmelerin artmasına sebep oluyor’ dedi.

İnme geçiren hastaların büyük bir kısmından sorumlu tutulan karotis arter, yaygın bilinen ismiyle şah damarı hastalığı yarattığı tesirler büyük olmasına rağmen gereğince tanınmayan bir hastalık. Bununla birlikte hastalık sinsi seyrettiği için fark edilmediği takdirde hayat kaybıyla sonuçlanabilecek bir tabloyla karşı karşıya kalındığına söyleyen Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Olcay Özveren, hastalığın erken tespit edildiğinde tedavisinin mümkün olduğunu anlattı. Tüm dünyada hayat kayıplarında hala kardiyovasküler hastalıkların birinci sırada yer aldığını hatırlatan Prof. Dr. Özveren, şah damarı hastalığının da bu hasta kümeleri içinde yaklaşık yüzde 36’lık orana sahip olduğunu belirtti.

‘GENÇLERİ VE ATLETLERİ DA ETKİLİYOR’

‘ÇOĞUNLUKLA SİNSİ SEYREDER’

Karotis arterin felç geçirmiş hastaların büyük bir kısmından sorumlu olan bir damar hastalığı olduğunu anlatan Prof. Dr. Özveren, “Özellikle koroner arter hastalığı açısından da riskli kümede yer alan; diyabet hastaları, sigara kullananlar,75 yaş üstü bireyler, yüksek tansiyon hastaları, sedanter hayat sürenler ve obez bireyler şah damarı hastalığı açısından da risk altında yer alıyor. Çoğunlukla sinsi seyreden bu sorun bazen klinikte muayene sırasında fark edilen üfürümle ortaya çıkar. Sonrasında detaylı muayeneye geçilir? dedi.

‘GÖRÜNTÜLEME USULLERİ HASTALIĞIN ORTAYA ÇIKMASINDA ÖNEMLİ’

Hastalığın görüntüleme sistemleriyle açığa çıktığını söyleyen Prof. Dr. Özveren, ‘Bu hastalığı ultrasonografi, tomografik, anjiyografi, klasik anjiyografi, konvansiyonel anjiyografi prosedürlerle açığa çıkartabiliyoruz. Daralma çok tıkayıcı değilse, klinik sonlanım olmadıysa ya da damarı tıkayan segmentte yüzde 50’den daha az bir daralma kelam hususuysa biz bunu ilaç tedavisi ile tedavi edebiliyoruz. İlaç tedavisi bunun küratif olarak olmasını engelleyebiliyor’ biçiminde konuştu.

‘TEDAVİ HALİ ŞAHSA NAZARAN BELİRLENİR’

Şah damarı hastalıklarının tedavi edilebilir hastalıklar kümesi ortasında yer aldığının altını çizen Prof. Dr. Özveren, tedaviyle ilgili şu bilgileri verdi:

‘Tedavide üç farklı usul kullanıyoruz. İlaç tedavisi, boyun damarına stent takılması ya da karotis endarterektomi dediğimiz cerrahi sistemlerle plağı tedavi edebiliyoruz. Akut inme geliştiği vakit ise trombüs aspirasyon metotları dediğimiz atan pıhtıyı alıp hastanın büsbütün düzelmesini sağlayabiliyoruz. Bu tedavi formüllerinin çeşitlenmesinde hastanın klinik durumu, damar yapısı, ek hastalıkların varlığına nazaran değişebilir. Kimi hastalarda sekel -doku bozukluğu- kalabiliyor. Trombüs dediğimiz pıhtı atmasından sonra birinci 6 saat içerisinde teşebbüs yapmak gerekiyor. Bu durumda hastalara büsbütün düzgünleşme sağlanabiliyor.’

TEKRARLAMASINI ÖNLEMEK İÇİN KLİNİK TAKİP ÖNEMLİ

Erken tedaviyle şah damarı hastalığının neden olabileceği ömür kaybı ya da inme üzere sonuçların önüne geçilebildiğini lakin hastalığın tekrar etme riskinin olduğunun da bilinmesi gerektiğini anlatan Prof. Dr. Özveren konuşmasına şöyle devam etti:

‘İki şah damarı olduğu için tek taraflı olan sorunu çözdüğünüz vakit öteki tarafta da birebir sorunla karşı karşıya kalma ihtimali var. Biz bunu klinik takiplerde engellemeye çalışıyoruz.’

‘5 YILLIK DÖNEMLERLE BOYUN DAMAR ULTRASONOGRAFİ YAPTIRMALARINI ÖNERİYORUZ’

Diğer kardiyovasküler hastalıklar üzere şah damarı hastalıkları da önlenebilir hastalıklar kümesi içerisinde olduğunu belirten Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Olcay Özveren, korunma maksadıyla yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

’45 yaş üstü popülasyonda da koroner arter risk faktörleri olan bilhassa diyabet hastaları, sedanter hayatı olanlar, obez bireyler, hipertansiyonu olanlar ve sigara içenlerin 5 yıllık dönemlerle boyun damar ultrasonografi yaptırmalarını öneriyoruz. Yaptığımız ultrasonografi incelemede boyun damarlarında ateroskleroz plak sapladığımız hastalarda bu takip sürecini yıllık dönemlerle indiriyoruz. Başka kardiyovasküler hastalıklarda olduğunu üzere kişinin ömür şekli değişiklikleri de son derece değer taşıyor. Günlük hayatımızda sporu etkin etmek, beslenmemize dikkat etmek, obezite var ise diyet ve antrenmanla obeziteden kurtulmak, diyabetin denetimi, sigarayı bırakmak üzere faktörlerle aslında şah damarı hastalığını engelleyebiliyoruz.’

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Sıhhat
YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Okul çağı çocuklarında teneffüs yolu enfeksiyonlarına dikkat

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.