Çöpten elektrik üretiliyor

Çöpten elektrik üretiliyor

Gelecek nesillere daha temiz ve yaşanabilecek bir kent bırakmayı hedefleyen Kütahya Simav’da belediye, toplanan günlük 24 ton dolayındaki çöpü anlaşma sağladığı özel bir şirket aracılığı ile Kütahya’ya göndererek buradaki Katı Atık İşleme Tesisinde enerjiye dönüşmesini sağlıyor.

Simav’ın AK Partili Belediye Başkanı Süleyman Özkan, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren Simav’ın çöplerinin Kütahya Katı Atık Bertaraf Tesisi (KÜKAB)’a ait tesislere gönderilmeye başlandığını bildirdi. Başkan Özkan uzun yıllardan bu yana ilçenin Sayderesi mevkiinde toplanan çöplerin Simav için bir tehdit oluşturmak yerine götürüldüğü Kütahya’daki tesislerde eletrik enerjisine dönüştürülerek Simav Belediyesi için önemli bir gelir kapısı haline geldiğini bildirdi.

Simav’ın çöplerinden Kütahya’daki Katı Atık Bertaraf Tesislerinde üretilen elektrik enerjisinin satışından Simav Belediyesine pay ayrılacağını ifade eden Başkan Özkan, “Simav’da günde ortalama olarak toplanan 22-24 ton dolayındaki çöp, 1 Ağustos 2014 tarihinden itibaren önceden 29 yıllığına anlaşma sağldığımız şirketin Tırları ile Kütahya’daki Katı Atık Bertaraf Tesislerine götürülüyor. Burada elektrik enerjisine dönüşüyor. Satışından elde edilecek gelirin bir kısmı da anlaşma gereğince Simav Belediyesine aktarılacak. Böylece önceden Simav için tehdit oluşturan çöplerimizin ilçemiz için yeni bir gelir kapısı olması bizi sevindiriyor. Sayderesinde toplanan çöplerimiz gerek kosusu gerekse zaman zaman yanarak ilçemiz için bir tehdit unsuru oluşturuyordu. Şimdi bunlardan kurtulduk” şeklinde konuştu.

Başkan Özkan ayrıca, çöp toplama çalışmaların daha verimli hale getirilmesi için şirketin ilçenin belirli yerlerinde geri dönüşüm noktaları oluşturduğunu ve vatandaşların bu hususta bilinçlendirilmesi için de yakında çalışmalar yapacaklarını söyledi.

MEHMET YENEN
 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.