Bursa’da Köfteli Çorba Şenliği

Bursa’da köfteli çorba şenliği

BURSA – Bursa’da Eşrefzade Abdullah Rumi Hazretleri, köfteli çorba ve dualarla yad edildi.
Anadolu’da yetişmiş büyük velilerden, şair Eşrefzade Rumi Hazretleri, hocası Abdal Mehmet’in kabri başında yad edildi. Programı Vatan Sevdalıları Derneği gerçekleştirdi. Mevlit okutularak ve dualarla başlayan programa Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar da katıldı. Ertuğrulgazi Mehter Takımı’nın mehter şöleniyle devam eden program, vatandaşlar tarafından büyük ilgi gördü. Katılımın yoğun olduğu programda misafirlere ‘köfteli çorba’ ikram edildi. Mustafa Dündar’ında katılımcılara ikram ettiği çorba hızla tükendi.
Programı düzenleyen Vatan Sevdalıları Derneği Başkanı Tarkan Gani’500 yıldır süre gelen bu çorba dağıtma geleneğine, bir takım sebeplerden ötürü 1950’lerde ara verildi. Allah bizlere tekrar nasip etti ve 70 sene sonra tekrar bu geleneği gerçekleştirdik’ dedi. Bu etkinliği geleneksel hale getirmeyi düşündüklerini de sözlerine ekledi.
Rivayet edilen köfteli çorba
Rivayete göre, Abdal Mehmet Hazretleri Eşrefzade’ye ‘Ey medreseli, Bize köfteli çorba getir’ der. Çarşıya gidip köfteli çorba arayan Eşrefzade köfteli çorba bulamaz. Eli boş dönmemek için köftesiz çorba alır. Abdal Mehmet’e gelirken, yoldaki çamurdan bir parça alarak, birkaç yuvarlak köfte haline getirip, çorbanın içine atar. Abdal Mehmet çorbayı karıştırıp köfte bulamayınca Eşrefzade’ye ‘Hani bunun köftesi diye sorar, Daha sonra çorbayı iyice karıştırır ve Eşrefzade’ye, ‘Ye bunu’ der Eşrefzade büyük bir teslimiyetle tereddüt etmeden çorbayı yer Çorbanın içine atılan çamur parçalarının köfteye dönüştüğü rivayet edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.